bePROUD - Nejprestižnější tuzemské ocenění v LGBT komunitě

bePROUD - Nejprestižnější tuzemské ocenění v LGBT komunitě

Nejprestižnější tuzemské ocenění v LGBT komunitě

logo

Třetí ročník předávání cen bePROUD proběhl již tradičně v předvečer Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii a přinesl s sebou několik novinek v podobě nových ocenění.


V pátek 16. května 2014 bylo v pražském klubu Mecca předáno pět cen. Cena bePROUD za počin roku, dvě ocenění bePROUD za celoživotní přínos (z toho jedno in memoriam), mediální cena, duhová anticena protiPROUD. Režii večera držel pevně a skvěle ve  svých  rukou Sergej Butko a spolu s moderátory Ester Kočičkovou a Jakubem Žáčkem dokázal s minimem prostředků vytvořit  show, za kterou by se nemusela stydět ani mnohem větší akce  se štědrým rozpočtem. Večer dorovázela pěvecká vystoupení Terezy Černochové a Kláry Vytiskové a taneční vystoupení skupiny Garam Masala.

Cenu bePROUD Zaměstnavatel roku bohužel nebylo komu udělit. V kategorii Celoživotní přínos byla oceněna práce dvou vyjímečných lidí - Dagmar Křížkové a in memoriam faráře Jiřího Štorka, kteří spoluzakládali organizaci Logos a koncem devadesátých let otevřeli dveře farnosti skupině věřících gayů a leseb. Cenu předala ombudsmanka Anna Šabatová

Mediální cenu bePROUD získal Igor Chmela za ztvárnění policisty procházejícího coming-outem v seriálu Cesty domů TV Prima. V kategorii protiPROUD 2013, tedy anticeny pro člověka s nejvíce homofobními a transfobními názory byli hned tři favorité – psycholog Jeroným Klimeš, pan Semín z Akce D.O.S.T. a Petr Hájek, bývalý kancléř prezidenta Václava Klause. Nakonec bylo rozhodnuto, že duhová cena prohřeje náruč psychologa Jeronýma Klimeše, který se velmi rád k tématu homosexuality vyjadřuje v médiích. 

Hlavní kategorií večera byla však cena bePROUD Počin roku. Z pěti nominovaných byl vybrán počin skupiny dvaceti poslanců, kteří vloni podali návrh novely Zákona o registrovaném partnerství. Novela by umožnila adopci dítěte partnera tím druhým, nebiologickým rodičem. Za všechny cenu převzal Viktor Paggio. Téma novely je v tuto chvíli navíc velmi aktuální, brzy by měla být opět předložena.

Cena bePROUD 2013 za celoživotní přínos

MuDr. Dagmar Křížková

Lékařka, psychoterapeutka a bývalá řeholnice, spoluzakladatelka organizace Logos. Spolek pořádá informativní akce a nabízí duchovní podporu a pomoc věřícím gayům a lesbám. Koncem 90. let otevřela spolu s farářem Jiřím Štorkem dveře farnosti skupině gayů a leseb.

Mgr. Jiří Štorek

Farář Českobratrské církve evangelické Jiří Štorek působil v kostele U Jákobova žebříku v Praze 8 - Kobylisích. Stál u vzniku organizace Logos Praha a navzdory odmítavým postojům některých sborů umožnil setkávání skupiny věřících gayů a leseb v prostorách sborového domu.. Jiří Štorek též několikrát vystoupil v  či televizních pořadech zaměřených především na náboženskou nebo homosexuální tématiku.

 

Mediální cena bePROUD 2013

Igor Chmela

Herec. V seriálu TV Prima „Cesty domů II“ ztvárnil roli policisty Dalibora procházejícího coming-outem. Obzvláště pozitivní je jeho nestereotypní zobrazení homosexuality, které navíc tematizuje skutečnost, že i policisté či muži starší čtyřiceti let mohou být gayové, a že se nejedná o nic zavrženíhodného.

 

Duhová anticena protiPROUD 2013

Jeroným Klimeš

Teolog a poradenský psycholog. Zabývá se psychologií rodiny, policejní psychologií, psychologií reklamy a církevně-pastorální psychologií. Pravidelně a dlouhodobě se v médiích vyjadřuje k tématu LGBT osob. Jeho výroky jsou homofobní, negativní stereotypy rozšiřující a odborně nepodložené.